10127721-082LF Amphenol-FCI
10127721-082LF Images
Please contact us for more photos of 10127721-082LF
Part Number 10127721-082LF
Manufacturer Amphenol-FCI
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Conn Wire to Board HDR 8 POS 3mm Solder ST Thru-Hole
Category Connectors
Family Connector Headers and PCB Receptacles
ROHS Compliant Yes
MSL Level 10127721-082LF
Datasheet download 10127721-082LF.pdf
Request Quotation for 10127721-082LF
10127721-082LF Specifications
Part Number 10127721-082LF
Type Wire to Board
Contact Plating Gold Flash Over Nickel
Termination Method Solder
Maximum Contact Resistance 20 mOhm
Maximum Voltage Rating 250 Vac
Mounting Through Hole
Housing Color Black
Body Orientation Straight
Pin Count 8
Pitch 3 mm
Gender HDR
Operating Temperature -40 to 105 °C
Contact Material Copper Alloy
Max Processing Temp 260
Housing Material Thermoplastic
Lead Finish Gold Flash Over Nickel
Number of Rows 2
Rad Hard No
Product Dimensions 15.6 x 8.65 x 11
Product Depth 8.65 mm
Product Height 11 mm
Product Length 15.6 mm
Replacement Part Number PART-10127721-082LF
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for 10127721-082LF
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
20021321-00016C1LF
Amphenol-FCI
Conn Socket Strip RCP 16 POS 1.27mm Solder ST SMD T R