| Part Number | 53376-0290 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 117840 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 2 POS 5mm Solder ST Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 53376-0290 |
| Datasheet download |
| Part Number | 53376-0290 |
|---|---|
| Housing Color | White |
| Termination Method | Solder |
| Lead Finish | Tin Over Nickel |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Gender | HDR |
| Product Dimensions | 9.9 x 6.8 x 11.5 |
| Pitch | 5 mm |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Pin Count | 2 |
| Product Depth | 6.8 mm |
| Product Height | 11.5 mm |
| Product Length | 9.9 mm |
| Replacement Part Number | PART-53376-0290 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Samtec | CONN DIP HEADER 10P 2R MS(P2.54,H10.16) - |
|
Samtec | Conn Socket Strip SKT 100 POS 0.5mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for LSH-050-01-G-D-A.pdf |
|
Harwin | Datamate J-Tek DIL Female Small Bore Crimp Connector, gold clip + gold shell, with jackscrews, 13+13 contacts Download PDF datasheet for M80-4612605.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board PL 120 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 61083-123502LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 5 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0705450074.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 4 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 280378-1.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 57202-F51-03ALF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 1.27mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 5-104074-8.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Ejector Header HDR 26 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5499206-6.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 98464-G61-10U-LF.pdf |