| Part Number | 0039293166 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 539410 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 16 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0039293166 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0039293166 |
|---|---|
| Contact Plating | Bright Tin Over Copper |
| Termination Method | Solder |
| Pitch | 4.2 mm |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Contact Material | Brass |
| Product Dimensions | 35.2 x 11 x 12.8 mm |
| Gender | HDR |
| Lead Finish | Tin |
| Housing Material | Nylon 66 |
| Product Depth | 11 mm |
| Product Height | 12.8 mm |
| Product Length | 35.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-0039293166 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 80 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK5F80347YG.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 60 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK760147G.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 12 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK6F12347YG.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Loose Piece Download PDF datasheet for 917722-1.pdf |
|
TE Connectivity | Conn HDI PIN 100 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 532448-1.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 64 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE664124.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip RCP 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 71991-305LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2mm Solder ST SMD Reel Download PDF datasheet for 1775470-2.pdf |
|
3M | Conn Ejector Header HDR 40 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for N3432-6202RB.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3.96mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 3-644754-4.pdf |