| Part Number | 20020107-H021A01LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 472290 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board SKT 2 POS 5.08mm Solder ST Thru-Hole Box |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 20020107-H021A01LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 20020107-H021A01LF |
|---|---|
| Housing Color | Green |
| Max Processing Temp | 250 |
| Rad Hard | No |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Product Dimensions | 12.16 x 8.5 x 12 mm |
| Gender | SKT |
| Operating Temperature | -40 to 115 °C |
| Termination Method | Solder |
| Contact Plating | Tin |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Contact Material | Copper |
| Pitch | 5.08 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Product Depth | 8.5 mm |
| Product Height | 12 mm |
| Product Length | 12.16 mm |
| Replacement Part Number | PART-20020107-H021A01LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 32 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT532124.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 12 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430451222.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 26 POS 1mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for FTMH-113-02-L-DV.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 3.96mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0417920512.pdf |
|
Molex | Conn Ejector Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 36528-0436.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder ST SMD Polybag Download PDF datasheet for 10129380-902001BLF.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 100 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK5S00347YG.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0436500201.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 1.25mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0554470870.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0901361104.pdf |