| Part Number | 20020516-M021B01LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 868170 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Terminal Block F 2 POS 7.62mm Screw RA Cable Mount 32A Contact Box |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Terminal Blocks |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 20020516-M021B01LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 20020516-M021B01LF |
|---|---|
| Product Dimensions | 15.24 x 22.9 x 36.5 mm |
| Contact Material | Copper/Steel |
| Lead Finish | Tin |
| Pitch | 7.62 mm |
| Body Orientation | Right Angle |
| Termination Method | Screw |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Operating Temperature | -40 to 115 °C |
| Mounting | Cable Mount |
| Gender | F |
| Rad Hard | No |
| Type | Terminal Block |
| Contact Plating | Tin/Zinc |
| Wire Size | 10 to 24 AWG |
| Housing Color | Green |
| Product Depth | 22.9 mm |
| Product Height | 36.5 mm |
| Product Length | 15.24 mm |
| Replacement Part Number | PART-20020516-M021B01LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Eaton | JUMPER CONTACT - |
|
TE Connectivity | Conn Terminal Block 3 POS 5mm Solder ST Thru-Hole 13.5A Contact Download PDF datasheet for 282836-3.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Terminal Block F 4 POS 3.5mm Screw ST Cable Mount 8A Contact Box Download PDF datasheet for 20020008-C041B01LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Terminal Block F 6 POS 5mm Screw ST Cable Mount 12A Box Download PDF datasheet for 20020010-G061B01LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Terminal Block F 3 POS 5mm Solder ST Thru-Hole 10A Box Download PDF datasheet for NH03705000J0G.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Terminal Block 2 POS 5mm Solder ST Thru-Hole 10A Contact Download PDF datasheet for JANSH2N7477T1.pdf |
|
Molex | Conn Eurostyle Block 6 POS 5mm Solder ST Thru-Hole 10A Contact Download PDF datasheet for 0395430606.pdf |
|
Amphenol-FCI | Connector Accessories Receptacle Hard Metric Discrimination Key Thermoplastic Cadmium Yellow Download PDF datasheet for HM2DK1278RLF.pdf |
|
Eaton | Conn Terminal Block F 1 POS Screw ST Panel Mount Download PDF datasheet for C1938.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Hard Metric M 200 POS 2mm ST Thru-Hole Download PDF datasheet for HM2P95PD8111N9LF.pdf |