20021121-00010T4LF Amphenol-FCI
20021121-00010T4LF Images
Please contact us for more photos of 20021121-00010T4LF
Part Number 20021121-00010T4LF
Manufacturer Amphenol-FCI
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 1.27mm Solder ST SMD Tube
Category Connectors
Family Connector Headers and PCB Receptacles
ROHS Compliant Yes
MSL Level 20021121-00010T4LF
Datasheet download 20021121-00010T4LF.pdf
Request Quotation for 20021121-00010T4LF
20021121-00010T4LF Specifications
Part Number 20021121-00010T4LF
Termination Method Solder
Housing Color Black
Gender HDR
Mounting Surface Mount
Product Dimensions 6.35 x 3.4 x 4.5 mm
Body Orientation Straight
Lead Finish Gold
Operating Temperature -40 to 85 °C
Rad Hard No
Housing Material Thermoplastic
Pitch 1.27 mm
Max Processing Temp 260
Contact Plating Gold Over Nickel
Contact Material Copper Alloy
Product Depth 3.4 mm
Product Height 4.5 mm
Product Length 6.35 mm
Replacement Part Number PART-20021121-00010T4LF
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for 20021121-00010T4LF
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
77317-104-16LF
Amphenol-FCI
Conn Unshrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bag