| Part Number | 20021511-00010T4LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 363310 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 1.27mm Solder ST Thru-Hole Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 20021511-00010T4LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 20021511-00010T4LF |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Black |
| Mounting | Through Hole |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | HDR |
| Pitch | 1.27 mm |
| Housing Material | Plastic |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Gold |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 12.65 x 5.1 x 5.4 mm |
| Product Depth | 5.1 mm |
| Product Height | 5.4 mm |
| Product Length | 12.65 mm |
| Replacement Part Number | PART-20021511-00010T4LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 40 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 878314028.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039299027.pdf |
|
Molex | Conn IEEE 1386 RCP 64 POS 1mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0714390464.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 30 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 503304-3040.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 67996-420HLF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip SKT 34 POS 2mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 55510-134LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 2 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Loose Piece Download PDF datasheet for 3-641238-2.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2.5mm Crimp ST Cable Mount Bag Box Download PDF datasheet for 1744439-6.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 68000-102HLF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 1.27mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 87409-105LF.pdf |