| Part Number | 0536270274 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 783740 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board HDR 20 POS 0.64mm Solder ST SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0536270274 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0536270274 |
|---|---|
| Product Dimensions | 13.22 x 5.2 x 9 mm |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Operating Temperature | -55 to 85 °C |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Housing Color | Natural |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Pitch | 0.64 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | HDR |
| Contact Material | Brass |
| Lead Finish | Tin |
| Product Depth | 5.2 mm |
| Product Height | 9 mm |
| Product Length | 13.22 mm |
| Replacement Part Number | PART-0536270274 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 57202-G52-02ALF.pdf |
|
Molex | Conn Board Stacker HDR 5 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 87937-0502.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip SKT 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 76314-110LF.pdf |
|
Panasonic | Conn FPC Connector SKT 100 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT300124.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 2 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 640457-2.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 20 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK6S20547YG.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn IDC Connector RCP 10 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Tube Download PDF datasheet for 71600-110LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 39299045.pdf |
|
Panasonic | CONNECTOR P5KS 0.5 mm pitch Download PDF datasheet for AXK6S40547YG.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 501645-1220.pdf |