| Part Number | 0428194212 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 502460 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 4 POS 10mm Solder ST Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0428194212 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0428194212 |
|---|---|
| Housing Color | Black |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Method | Solder |
| Max Processing Temp | 265 |
| Pitch | 10 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Body Orientation | Straight |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Contact Material | Brass |
| Gender | HDR |
| Product Dimensions | 43.82 x 14.1 x 21 mm |
| Housing Material | Nylon 4/6 |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Product Depth | 14.1 mm |
| Product Height | 21 mm |
| Product Length | 43.82 mm |
| Replacement Part Number | PART-0428194212 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0022232101.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0532530870.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 12 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 68145-1215.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 5-102617-8.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 22 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE622124.pdf |
|
Dubilier Components | CONN,2 ROW,5 WAY BOXED,2 .54MM ROHS EQUI Download PDF datasheet for DBCIDCC310AG1.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for FTSH-105-01-F-DV-K-P-TR.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board RCP 83 POS Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5-2180761-1.pdf |
|
TE Connectivity | Conn High Density RCP 8 POS 3.5mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 1-174955-1.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 24 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0442060007.pdf |