| Part Number | 68001-202HLF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 457720 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 68001-202HLF |
| Datasheet download |
| Part Number | 68001-202HLF |
|---|---|
| Body Orientation | Straight |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Housing Material | Nylon|Polychlorinated Terphenyl|Liquid Crystal Polymer |
| Lead Finish | Gold|Gold/Palladium/Nickel |
| Housing Color | Black |
| Pitch | 2.54 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel/ GXT Over Nickel |
| Gender | HDR |
| Termination Method | Solder |
| Product Dimensions | 5.08 x 2.41 x 8.38 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Operating Temperature | -65 to 125 °C |
| Product Depth | 2.41 mm |
| Product Height | 8.38 mm |
| Product Length | 5.08 mm |
| Replacement Part Number | PART-68001-202HLF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 5-103361-2.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector M 8 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Box Download PDF datasheet for 7-215570-8.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 1.25mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0532611071.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 640454-2.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 826953-5.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 100 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK6F00347YG.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 67997-110HLF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 6 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 15247063.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0559171010.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 14 POS 1.25mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0533981471.pdf |