| Part Number | 537801270 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 793430 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 12 POS 1.25mm Solder RA SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 537801270 |
| Datasheet download |
| Part Number | 537801270 |
|---|---|
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Gender | HDR |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Housing Color | Natural |
| Body Orientation | Right Angle |
| Product Dimensions | 20.15 x 5.5 x 1.85 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Termination Method | Solder |
| Pitch | 1.25 mm |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Product Depth | 5.5 mm |
| Product Height | 1.85 mm |
| Product Length | 20.15 mm |
| Replacement Part Number | PART-537801270 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 5 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 2-644486-5.pdf |
|
Molex | Conn Ejector Header HDR 40 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 36528-0454.pdf |
|
3M | Conn Ejector Header HDR 40 POS 1.27mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 81040-660201-RB.pdf |
|
Panasonic | CONNECTORS A4S 0.4MM PITCH Download PDF datasheet for AXE624124FE1D.pdf |
|
Kyocera | Conn Board to Board PL 12 POS 0.4mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 14 5807 012002829+.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Reel Download PDF datasheet for 280373-1.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Board to Board RCP 50 POS 0.6mm Solder ST SMD Download PDF datasheet for 2292096-1.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 5mm Solder ST Thru-Hole Box Download PDF datasheet for 4-282832-0.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip SKT 4 POS 2mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 91763-104TRLF.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 22 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE522127.pdf |