| Part Number | 5-104362-3 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 490860 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-104362-3 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-104362-3 |
|---|---|
| Operating Temperature | -65 to 105 °C |
| Lead Finish | Tin |
| Gender | HDR |
| Pitch | 2.54 mm |
| Product Dimensions | 12.7 x 6.65 x 13.59 mm |
| Termination Method | Solder |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Rad Hard | No |
| Family Name | AMPMODU Board-to-Boad & Wire-to-Board Connectors |
| Mounting | Through Hole |
| Housing Color | Black |
| Contact Material | Brass |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Body Orientation | Straight |
| Max Processing Temp | 240|245|260|265 |
| Product Depth | 6.65 mm |
| Product Height | 13.59 mm |
| Product Length | 12.7 mm |
| Replacement Part Number | PART-5-104362-3 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Ejector Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 86130162324345E1LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 2 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 280377-1.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 3 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Loose Piece Download PDF datasheet for 3-640443-3.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 57202-S52-02ALF.pdf |
|
Molex | Conn IDC Connector RCP 10 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Bag Download PDF datasheet for 0903273310.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 34 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0513383474.pdf |
|
Panasonic | Conn Board To Board HDR 70 POS 0.35mm Solder ST SMD Emboss T R Download PDF datasheet for AXG8700J4.pdf |
|
3M | Conn Board to Board PL 60 POS 0.5mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for P05N-060PT-B-G.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 171856-0008.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Loose Piece Download PDF datasheet for 281695-2.pdf |