| Part Number | 5-103904-3 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 646080 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-103904-3 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-103904-3 |
|---|---|
| Pitch | 2.54 mm |
| Product Dimensions | 12.7 x 13.58 x 6.98 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Family Name | AMPMODU Board-to-Boad & Wire-to-Board Connectors |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Black |
| Body Orientation | Right Angle |
| Contact Material | Brass |
| Mounting | Through Hole |
| Gender | HDR |
| Max Processing Temp | 240|260|265 |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -65 to 105 °C |
| Product Depth | 13.58 mm |
| Product Height | 6.98 mm |
| Product Length | 12.7 mm |
| Replacement Part Number | PART-5-103904-3 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 7 POS 1.25mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0530470710.pdf |
|
Harwin | 2.00mm (0.079\") Pitch SIL Vertical 2.4mm PC Tail Pin Header, 3.5mm mating pin height, gold, 4 contacts Download PDF datasheet for M22-2510405.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Backplane RCP 48 POS 2mm Press Fit RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 5536511-2.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 78511-206HLF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 826936-6.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board PL 20 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5033082010.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 6-103414-4.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board PL 30 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0537480308.pdf |
|
3M | Conn Shrouded Header HDR 34 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 30334-6002HB.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Gang of Tubes Download PDF datasheet for 102203-7.pdf |