| Part Number | 0194270049 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 164460 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 16 POS 5.84mm Solder RA Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0194270049 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0194270049 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Product Dimensions | 82.55 x 39.65 x 31.67 mm |
| Body Orientation | Right Angle |
| Pitch | 5.84 mm |
| Gender | HDR |
| Contact Plating | Tin |
| Lead Finish | Tin |
| Mounting | Through Hole |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Product Depth | 39.65 mm |
| Product Height | 31.67 mm |
| Product Length | 82.55 mm |
| Replacement Part Number | PART-0194270049 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol | Conn SCSI RCP 74 POS 0.6mm Solder ST SMD 74 Terminal 1 Port T R Download PDF datasheet for U10-B074-300T.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 12 POS 1.27mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 34861-1116.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0436500427.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 5 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 78938-405HLF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0026604020.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 3mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0436500224.pdf |
|
Samtec | CONN DIP HEADER 2P 1R MS(P2.54,H2,54) - |
|
Molex | MGRID HDR SHRDSMT CAP T&R .38AULF 20CKT - |
|
Amphenol-FCI | 563-56CF-3 PAIR RAH VS2 Download PDF datasheet for 10124408-112LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 2mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 878322021.pdf |