| Part Number | 58102-G61-06LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 870610 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 12 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Bag |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 58102-G61-06LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 58102-G61-06LF |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Black |
| Gender | HDR |
| Contact Plating | Gold |
| Pitch | 2 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Body Orientation | Right Angle |
| Product Dimensions | 12 x 8 x 4.2 mm |
| Number of Contacts | |
| Maximum Voltage Rating | |
| Type | |
| Maximum Contact Resistance | |
| Number of Rows | |
| Rad Hard | No |
| Maximum Current Rating | |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Max Processing Temp | 255|260 |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Product Depth | 8 mm |
| Product Height | 4.2 mm |
| Product Length | 12 mm |
| Replacement Part Number | PART-58102-G61-06LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Ejector Header HDR 60 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 71922-160LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 0022053041.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 22 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE522127.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 878311010.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Tape Download PDF datasheet for 0533750290.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 69167-104HLF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 24 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0015247241.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header RCP 16 POS 2.2mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 1318382-2.pdf |
|
Panasonic | Conn Fine Pitch Connector SKT 40 POS 0.8mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXN340C038PJ.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 18 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 5016451820.pdf |