| Part Number | 5-5179010-4 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 232260 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Fine Pitch Connector RCP 100 POS 0.8mm Solder ST SMD Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-5179010-4 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-5179010-4 |
|---|---|
| Housing Color | Natural |
| Termination Method | Solder |
| Max Processing Temp | 245|260 |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 45.8 x 6.8 x 11.75 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Family Name | Free Height (FH) Board-to-Board Connectors |
| Pitch | 0.8 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | RCP |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Product Depth | 6.8 mm |
| Product Height | 11.75 mm |
| Product Length | 45.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-5-5179010-4 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Samtec | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for TSH-110-01-S-D.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Miniature Interconnection System RCP 10 POS 2.5mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 1-5164711-0.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board M F 50 POS 0.5mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 10106813-054112LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 40 POS 2.54mm Solder ST Flange Mount Download PDF datasheet for 293266-2.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 4 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0015247043.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 1 POS 4mm Solder ST SMD Tray Download PDF datasheet for 1041880110.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for MMT-104-01-F-SH-P-TR.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST SMD Poly Bag Download PDF datasheet for 95278-102-10LF.pdf |
|
Samtec | Conn Micro High Speed Terminal Strip HDR 120 POS 0.8mm Solder RA Thru-Hole T R Download PDF datasheet for ERM8-060-01-L-D-RA-K-TR.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 40 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 5016454020.pdf |