| Part Number | 0705530002 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 824970 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0705530002 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0705530002 |
|---|---|
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Housing Material | Polyester |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Product Dimensions | 10.17 x 13.59 x 6.99 mm |
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Right Angle |
| Gender | HDR |
| Housing Color | Black |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Mounting | Through Hole |
| Lead Finish | Tin |
| Product Depth | 13.59 mm |
| Product Height | 6.99 mm |
| Product Length | 10.17 mm |
| Replacement Part Number | PART-0705530002 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Samtec | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for T2M-107-01-L-D-RA-WT.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 68001-206HLF.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 60 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK560137YG.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 16 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 0039293166.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 80 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK780347G.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Ejector Header HDR 40 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5499206-9.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 30 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE630124D.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 36 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 77311-102-36LF.pdf |
|
Samtec | CONN DIP HEADER 50P 2R MS(P2.54,H24.94) - |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0022232031.pdf |