| Part Number | 0534081279 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 108230 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board HDR 120 POS 1mm Solder ST SMD Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0534081279 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0534081279 |
|---|---|
| Housing Color | Natural |
| Operating Temperature | -55 to 85 °C |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Pitch | 1 mm |
| Product Dimensions | 74.2 x 6.6 x 16.35 mm |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Termination Method | Solder |
| Gender | HDR |
| Lead Finish | Tin |
| Body Orientation | Straight |
| Product Depth | 6.6 mm |
| Product Height | 16.35 mm |
| Product Length | 74.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-0534081279 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 16 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT616124.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 894000820.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 70 POS 0.35mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for AXT170124.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0039295043.pdf |
|
Samtec | HIGH-TEMP VARIABLE POST HEIGHT TERMINAL - |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 5018761440.pdf |
|
Harwin | 2.00mm (0.079\") Pitch DIL Vertical 2.4mm PC Tail Pin Header, 3.5mm mating pin height, tin, 10+10 contacts Download PDF datasheet for M22-2521046.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 34 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE534127D.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 5.03mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0010181033.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 436500604.pdf |