| Part Number | 20021511-00014T4LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 227080 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 1.27mm Solder ST Thru-Hole Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 20021511-00014T4LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 20021511-00014T4LF |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Black |
| Mounting | Through Hole |
| Gender | HDR |
| Body Orientation | Straight |
| Pitch | 1.27 mm |
| Housing Material | Plastic |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Gold |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Product Dimensions | 15.19 x 5.1 x 5.4 mm |
| Product Depth | 5.1 mm |
| Product Height | 5.4 mm |
| Product Length | 15.19 mm |
| Replacement Part Number | PART-20021511-00014T4LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0418150630.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 44 POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXG7440J7.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 2 POS 7.92mm Solder ST Thru-Hole Loose Piece Download PDF datasheet for 1747052-1.pdf |
|
Amphenol-FCI | 10119886-101LF-VSE 3X6 RH SM 2S G Download PDF datasheet for 10119886-101LF.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board PL 20 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0537480208.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board PL 16 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 503308-1610.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 6 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 640457-6.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 10 POS 1.25mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5023821070.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 9 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0022173092.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 78511-408HLF.pdf |