| Part Number | 52601-G30-8TLF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 513100 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 30 POS 2.54mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 52601-G30-8TLF |
| Datasheet download |
| Part Number | 52601-G30-8TLF |
|---|---|
| Maximum Contact Resistance | |
| Maximum Voltage Rating | |
| Type | |
| Number of Rows | |
| Maximum Current Rating | |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Rad Hard | No |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Pitch | 2.54 mm |
| Product Dimensions | 45.46 x 8.76 x 12.78 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Number of Contacts | |
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Black |
| Gender | HDR |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -65 to 125 °C |
| Housing Material | Thermoplastic|Liquid Crystal Polymer |
| Body Orientation | Straight |
| Lead Finish | Tin |
| Product Depth | 8.76 mm |
| Product Height | 12.78 mm |
| Product Length | 45.46 mm |
| Replacement Part Number | PART-52601-G30-8TLF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Conn IDC Connector RCP 2 POS 2.5mm Solder ST SMD Reel Box Download PDF datasheet for 00 9175 002001006.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 80 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK6S80447YG.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 5 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 171825-5.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board SKT 4 POS 3mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 436500412.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039299042.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for TSM-103-01-L-DV-A.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 1-292253-0.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 5 POS 2mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5023520500.pdf |
|
Amphenol | CONNECTOR, Energy Edge\u00ae, Power Signal Combo, Vertical S T Download PDF datasheet for GPCE24161215HR.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 60 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5009130602.pdf |