| Part Number | 5-103911-5 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 271850 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Socket Strip RCP 40 POS 1.27mm Solder RA Thru-Hole Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-103911-5 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-103911-5 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Product Dimensions | 26.51 x 11.55 x 5.51 mm |
| Max Processing Temp | 240|245|260|265 |
| Housing Color | Black |
| Lead Finish | Tin |
| Gender | RCP |
| Body Orientation | Right Angle |
| Operating Temperature | -65 to 105 °C |
| Mounting | Through Hole |
| Pitch | 1.27 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Rad Hard | No |
| Product Depth | 11.55 mm |
| Product Height | 5.51 mm |
| Product Length | 26.51 mm |
| Replacement Part Number | PART-5-103911-5 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 3.81mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 395126010.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0038001400.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 1.27mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 20021511-00010T4LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0705430054.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 75869-301LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn IDC Connector RCP 14 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Tube Download PDF datasheet for 71600-614LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 24 POS 2mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 98424-F52-24A-LF.pdf |
|
AVX | Conn Fine Pitch Connector PL 24 POS 0.4mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 145602024000829H+.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 34 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 52601-S34-4LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 7 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0026202071.pdf |