| Part Number | 547220804 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 514130 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board 80 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 547220804 |
| Datasheet download |
| Part Number | 547220804 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Housing Color | Black |
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Body Orientation | Straight |
| Lead Finish | Gold |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Pitch | 0.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-547220804 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 0039293066.pdf |
|
Kyocera | KED14 5802 044 002 829K+ 0.4MMPITCH VERT - |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 2 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0901481102.pdf |
|
Samtec | Conn Open Pin Field Array SKT 100 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for SEAF-20-05.0-L-05-2-A-K-TR.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board PL 16 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 503308-1610.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 8 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 22162080.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 76385-305LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 5 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022272051.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 36 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 77311-118-36LF.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0901512210.pdf |