| Part Number | 5-102203-7 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 234750 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Gang of Tubes |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-102203-7 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-102203-7 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Black |
| Lead Finish | Tin |
| Max Processing Temp | 240 |
| Mounting | Through Hole |
| Product Dimensions | 28.45 x 13.94 x 5.81 mm |
| Body Orientation | Right Angle |
| Gender | HDR |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Pitch | 2.54 mm |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Product Depth | 13.94 mm |
| Product Height | 5.81 mm |
| Product Length | 28.45 mm |
| Replacement Part Number | PART-5-102203-7 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0901512108.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 14 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK814145WG.pdf |
|
Samtec | Conn Socket Strip SKT 16 POS 2mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for MMS-116-02-L-SV-TR.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 292253-2.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector RCP 4 POS 2.54mm IDT ST Cable Mount Strip Download PDF datasheet for 5-103957-3.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 34 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT634124.pdf |
|
Molex | Conn IDC Connector RCP 10 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Tray Download PDF datasheet for 0906351102.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board Stacker HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 10004337-120HLF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 75869-101LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board PL 40 POS 0.8mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 61083-042409LF.pdf |