| Part Number | 503763-0491 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 551830 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 4 POS 1mm Solder RA SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 503763-0491 |
| Datasheet download |
| Part Number | 503763-0491 |
|---|---|
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Pitch | 1 mm |
| Product Dimensions | 7.8 x 4.85 x 1.5 |
| Rad Hard | No |
| Body Orientation | Right Angle |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Gender | HDR |
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Housing Color | Black |
| Lead Finish | Gold Over Nickel |
| Pin Count | 4 |
| Product Depth | 4.85 mm |
| Product Height | 1.5 mm |
| Product Length | 7.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-503763-0491 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0874270642.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 60 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK6S60647YG.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 15 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 1-640383-5.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Ejector Header HDR 26 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 86130262324355E1LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Fine Pitch Connector PL 140 POS 0.8mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 5179029-6.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Backplane HDR 120 POS 1.2mm Press Fit ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 10128351-101LF.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 8 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 9523083.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board F 8 POS 2.5mm IDT ST Cable Mount Download PDF datasheet for 3-829868-8.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip RCP 20 POS 1.27mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 20021311-00020T4LF.pdf |
|
Samtec | Conn Socket Strip SKT 10 POS 1.27mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for FLE-105-01-G-DV-A.pdf |