| Part Number | 462070012 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 698740 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 12 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 462070012 |
| Datasheet download |
| Part Number | 462070012 |
|---|---|
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Product Dimensions | 33.4 x 9.6 x 13.6 mm |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Material | Brass Alloy |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pitch | 4.2 mm |
| Termination Method | Solder |
| Lead Finish | Nickel |
| Housing Color | Black |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Gender | HDR |
| Product Depth | 9.6 mm |
| Product Height | 13.6 mm |
| Product Length | 33.4 mm |
| Replacement Part Number | PART-462070012 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Samtec | Conn Board To Board HDR 20 POS 0.5mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for ST5-10-1.00-L-D-P-TR.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 34 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for FTSH-117-01-F-DV-K-P-TR.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Reel Download PDF datasheet for 280373-1.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board 7 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0554870719.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 24 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 438790032.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Housing RCP 12 POS ST Plastic Box Download PDF datasheet for 1318772-1.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 77311-124-02LF.pdf |
|
Samtec | CONN DIP HEADER 18P 2R MS(P2.54 ) - |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 18 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039289188.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Ejector Header HDR 40 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5499910-9.pdf |