| Part Number | 52601-S16-8LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 196200 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST SMD Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 52601-S16-8LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 52601-S16-8LF |
|---|---|
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Max Processing Temp | 260 |
| Number of Contacts | |
| Maximum Current Rating | |
| Number of Rows | |
| Type | |
| Maximum Voltage Rating | |
| Maximum Contact Resistance | |
| Operating Temperature | -65 to 125 °C |
| Lead Finish | Tin |
| Product Dimensions | 27.68 x 8.76 x 12.78 mm |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | HDR |
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Black |
| Pitch | 2.54 mm |
| Mounting | Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Product Depth | 8.76 mm |
| Product Height | 12.78 mm |
| Product Length | 27.68 mm |
| Replacement Part Number | PART-52601-S16-8LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 1.25mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0537800370.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board M 15 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 533751510.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 2.5mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 681450825.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Micro Quadlok Interconnection HDR 32 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Card Box Download PDF datasheet for 966658-3.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board PL 30 POS 0.4mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5033763010.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 31 POS 1mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 91931-31131LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Fine Pitch Connector RCP 140 POS 0.8mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 5177983-6.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board HDR 34 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 502430-4030.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board RCP 50 POS 0.4mm Solder ST SMD Carton Download PDF datasheet for AXK7L50223G.pdf |
|
Samtec | Conn Micro High Speed Terminal Strip HDR 120 POS 0.8mm Solder RA Thru-Hole T R Download PDF datasheet for ERM8-060-01-S-D-RA-TR.pdf |