| Part Number | 54122-106100800LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 190590 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board Stacker HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Box |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 54122-106100800LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 54122-106100800LF |
|---|---|
| Maximum Current Rating | |
| Maximum Voltage Rating | |
| Maximum Contact Resistance | |
| Contact Plating | Gold Over Nickel/GXT Over Nickel |
| Number of Contacts | 4 |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch | 2.54 mm |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Type | Board Stacker |
| Product Dimensions | 12.7 x 4.83 x 16.86 mm |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Black |
| Mounting | Through Hole |
| Body Orientation | Straight |
| Operating Temperature | -65 to 125 °C |
| Gender | HDR |
| Product Depth | 4.83 mm |
| Product Height | 16.86 mm |
| Product Length | 12.7 mm |
| Replacement Part Number | PART-54122-106100800LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 12 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 1-1740556-2.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for TSM-103-01-L-SV-P-TR.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 347920080.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 22-27-2021.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0919990482.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Socket Strip RCP 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 215307-3.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 103634-3.pdf |
|
Samtec | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for STMM-105-01-F-D-SM.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 20 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed Plastic T R Download PDF datasheet for AXK6S20447YG.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 3.5mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 53258-3008.pdf |