| Part Number | 503763-0291 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 224820 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 2 POS 1mm Solder RA SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 503763-0291 |
| Datasheet download |
| Part Number | 503763-0291 |
|---|---|
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Pitch | 1 mm |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Rad Hard | No |
| Pin Count | 2 |
| Lead Finish | Gold Over Nickel |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Housing Color | Black |
| Gender | HDR |
| Body Orientation | Right Angle |
| Product Dimensions | 5.8 x 4.85 x 1.5 |
| Product Depth | 4.85 mm |
| Product Height | 1.5 mm |
| Product Length | 5.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-503763-0291 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Wire to Board HDR 20Signal POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 51939-831NSPLF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Board to Board RCP 200 POS Solder ST Tube Download PDF datasheet for 1-6123000-0.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 3mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 0430451006.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 70 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK770247G.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 24 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430452402.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 6 POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXG206144.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector RCP 3 POS 2.54mm IDT ST Cable Mount Strip Download PDF datasheet for 103956-2.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 34 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 501645-3420.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 50 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK5S50247YG.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 77317-104-04LF.pdf |