| Part Number | 57202-G52-04ALF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 477210 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 8 POS 2mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 57202-G52-04ALF |
| Datasheet download |
| Part Number | 57202-G52-04ALF |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Termination Method | Solder |
| Pitch | 2 mm |
| Housing Color | Black |
| Body Orientation | Straight |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Gender | HDR |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Maximum Current Rating | |
| Number of Contacts | |
| Type | |
| Maximum Voltage Rating | |
| Number of Rows | |
| Maximum Contact Resistance | |
| Product Dimensions | 8 x 7 mm |
| Contact Plating | Gold Over GXT Over Nickel |
| Product Depth | 7 mm |
| Product Length | 8 mm |
| Replacement Part Number | PART-57202-G52-04ALF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 2mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 0878321614.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board HDR 31 POS 1mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 91911-31531LF.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 12 POS 2mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 87340-1224.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 54102-S0807LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 1.27mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 90814-3204.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board PL 200 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 61083-204402LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0532530270.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 12 POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE812124.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039299046.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector PIN 3 POS 2.54mm IDT ST Cable Mount Strip Download PDF datasheet for 5-103946-2.pdf |