| Part Number | 61082-061409LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 709420 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board RCP 60 POS 0.8mm Solder ST SMD Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 61082-061409LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 61082-061409LF |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Gender | RCP |
| Product Dimensions | 29.8 x 6 x 3.7 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Pitch | 0.8 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Product Depth | 6 mm |
| Product Height | 3.7 mm |
| Product Length | 29.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-61082-061409LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 5 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0532530570.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 56 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 45616-0001.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 9 POS 1.25mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5023820970.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector RCP 10 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 1658527-4.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039299103.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Wire to Board SKT 2 POS 5.08mm Solder ST Thru-Hole Box Download PDF datasheet for 20020107-H021A01LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0353620650.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for TSM-108-02-S-DV-TR.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Socket Strip SKT 18 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 6-534237-6.pdf |
|
Samtec | CONN DIP HDR 4P 2R MS(P2.54,H10.67), T R - |