| Part Number | 61082-103602LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 284190 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board RCP 100 POS 0.8mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 61082-103602LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 61082-103602LF |
|---|---|
| Contact Plating | Gold Over Palladium Nickel Over Nickel |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Pitch | 0.8 mm |
| Mounting | Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | RCP |
| Product Dimensions | 45.8 x 6.8 x 11.7 mm |
| Termination Method | Solder |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Product Depth | 6.8 mm |
| Product Height | 11.7 mm |
| Product Length | 45.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-61082-103602LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Kyocera | Conn Board to Board PL 10 POS 0.4mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 14 5806 010002829+.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 30 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 5-147377-3.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 24 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE124124D.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 794396-3.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 3mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 430450607.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 3 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 640455-3.pdf |
|
Samtec | Conn Differential Pair HDR 40 POS 1.5mm Solder ST SMD Download PDF datasheet for QTH-020-01-F-D-DP-A.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 7.49mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 431605302.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0417910834.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip RCP 30 POS 2mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 91596-130TRLF.pdf |