| Part Number | 61082-122502LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 711120 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board RCP 120 POS 0.8mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 61082-122502LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 61082-122502LF |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Pitch | 0.8 mm |
| Product Dimensions | 53.8 x 6.8 x 7.7 mm |
| Mounting | Surface Mount |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | RCP |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Product Depth | 6.8 mm |
| Product Height | 7.7 mm |
| Product Length | 53.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-61082-122502LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header RCP 24 POS 2.2mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 1318853-2.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 34 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT534124.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 1.27mm Solder ST SMD Download PDF datasheet for FTR-103-02-S-S.pdf |
|
TE Connectivity | Conn HDI PIN 100 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 532448-1.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 5 POS 1.25mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0554540570.pdf |
|
3M | Conn IDC Connector PL 14 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 4614-6300.pdf |
|
Harwin | 2.00mm (0.079\") Pitch SIL Vertical 2.4mm PC Tail Pin Header, 3.5mm mating pin height, gold, 4 contacts Download PDF datasheet for M22-2510405.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 66506-002LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Fine Pitch Connector RCP 140 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 5084616-6.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 12 POS 2.54mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 0015910120.pdf |