| Part Number | 61082-123402LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 726740 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board RCP 120 POS 0.8mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 61082-123402LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 61082-123402LF |
|---|---|
| Product Dimensions | 53.8 x 6.8 x 11.7 mm |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Body Orientation | Straight |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Termination Method | Solder |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Gender | RCP |
| Pitch | 0.8 mm |
| Mounting | Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Depth | 6.8 mm |
| Product Height | 11.7 mm |
| Product Length | 53.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-61082-123402LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5103308-2.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 2 POS 3.96mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 3-644754-2.pdf |
|
AVX | Conn Wire to Board RCP 2 POS Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 248005602100867+.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 30 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 559173010.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 1.25mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0554512070.pdf |
|
Kyocera | KED24 5847 018204829+ BTB 0.35MM PITCH H - |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Loose Piece Download PDF datasheet for 281696-4.pdf |
|
Molex | 2.0 W B RETAINER 17CKT Headers & Wire Housings - |
|
AVX | Conn Board to Board PL 24 POS 0.35mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 14-5843-024-022-829+.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 60 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE660124.pdf |