| Part Number | 61082-141402LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 351590 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board RCP 140 POS 0.8mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 61082-141402LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 61082-141402LF |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Product Dimensions | 61.8 x 6 x 3.7 mm |
| Termination Method | Solder |
| Gender | RCP |
| Pitch | 0.8 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Surface Mount |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Product Depth | 6 mm |
| Product Height | 3.7 mm |
| Product Length | 61.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-61082-141402LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 8 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0038001338.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Mictor SB Connector PL 120 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 6-1658015-3.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 60 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK6F60547YG.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 353010240.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 16 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0901512116.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board PL 16Signal 2Coaxial POS Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0919390001.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 640456-4.pdf |
|
Samtec | CONN DIP HOUSING 9P 2R FS(P1.27,H8.51) - |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 6 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 640445-6.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 26 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 559172610.pdf |