| Part Number | 5016451820 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 655350 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 18 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5016451820 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5016451820 |
|---|---|
| Housing Color | Natural |
| Termination Method | Solder |
| Product Dimensions | 20 x 8.2 x 12 mm |
| Pitch | 2 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Body Orientation | Straight |
| Contact Material | Brass |
| Lead Finish | Tin |
| Gender | HDR |
| Contact Plating | Tin Over Copper |
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Housing Material | Nylon 6/6 |
| Product Depth | 8.2 mm |
| Product Height | 12 mm |
| Product Length | 20 mm |
| Replacement Part Number | PART-5016451820 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 5 POS 2.54mm Solder RA SMD Tube Download PDF datasheet for 0015913053.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 60 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK5S60047YG.pdf |
|
Samtec | Conn Socket Strip SKT 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for SSW-103-02-T-S.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 30 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE530127.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 5 POS 1.25mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0530470510.pdf |
|
Samtec | Conn Shrouded Header HDR 50 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for TFM-125-02-S-D-K-TR.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector RCP 50 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 1-1658622-0.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 24 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK8L24124BG.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 5-146304-2.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 30 POS 1.25mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5020463070.pdf |