| Part Number | 61083-061402LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 296030 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board PL 60 POS 0.8mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 61083-061402LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 61083-061402LF |
|---|---|
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Product Dimensions | 29.8 x 6 x 4.7 mm |
| Rad Hard | No |
| Gender | PL |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Termination Method | Solder |
| Pitch | 0.8 mm |
| Mounting | Surface Mount |
| Contact Material | Brass |
| Body Orientation | Straight |
| Product Depth | 6 mm |
| Product Height | 4.7 mm |
| Product Length | 29.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-61083-061402LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0530140410.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 10 POS 3.96mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 4-640426-0.pdf |
|
Molex | MICROFIT 3.0 SR RA SMT NAIL 15AU 10CKT Download PDF datasheet for 43650-1013.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 12 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0874271202.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039299083.pdf |
|
Samtec | Conn Socket Strip SKT 18 POS 2.54mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for SSM-109-L-DV-LC.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 100 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 54363-1078.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Box Connector RCP 100 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 2-530745-0.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 18 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 69192-218HLF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 7 POS 2mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5023520700.pdf |