| Part Number | 0702472051 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 665240 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0702472051 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0702472051 |
|---|---|
| Max Processing Temp | 265 |
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Black |
| Mounting | Through Hole |
| Lead Finish | Tin |
| Gender | HDR |
| Product Dimensions | 33.02 x 14.77 x 8.89 mm |
| Body Orientation | Right Angle |
| Operating Temperature | -55 to 120 °C |
| Pitch | 2.54 mm |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Housing Material | Polyester |
| Rad Hard | No |
| Product Depth | 14.77 mm |
| Product Height | 8.89 mm |
| Product Length | 33.02 mm |
| Replacement Part Number | PART-0702472051 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip RCP 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 71991-304HLF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022035065.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 5mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 0395260002.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 40 POS 1.27mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 5-104069-6.pdf |
|
Molex | Conn IDC Connector RCP 26 POS 2mm IDT RA Cable Mount Tray Download PDF datasheet for 87568-2693.pdf |
|
3M | Conn Wire to Board SKT 16 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 37216-62M3-004PL.pdf |
|
3M | Conn Backplane HDR 110 POS 2mm Press Fit ST Thru-Hole Download PDF datasheet for CP2-HAB110-GA1-FJ.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 14 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 1658621-2.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board PL 22 POS 0.8mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 171446-1102.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 70 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK6S70547YG.pdf |