| Part Number | 61083-122402LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 434920 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board PL 120 POS 0.8mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 61083-122402LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 61083-122402LF |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Contact Material | Brass |
| Pitch | 0.8 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Product Dimensions | 53.8 x 6 x 5.7 mm |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Gender | PL |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Depth | 6 mm |
| Product Height | 5.7 mm |
| Product Length | 53.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-61083-122402LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 60 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK5S60037YG.pdf |
|
3M | Conn Ejector Header HDR 26 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for N3429-6202RB.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039299103.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder RA SMD Download PDF datasheet for TSM-102-01-L-SH-A.pdf |
|
Samtec | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for TFM-108-02-S-D-A-K-TR.pdf |
|
Samtec | CONN SMD HEADER 19P 2R MS(P1.27,H5.87) - |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0015249104.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 84 POS 1mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0717420003.pdf |
|
Amphenol-FCI | AIRMAX 54PIN - |
|
AVX | Conn Fine Pitch Connector PL 60 POS 0.5mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 145087060930861+.pdf |