| Part Number | 559320210 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 127880 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 559320210 |
| Datasheet download |
| Part Number | 559320210 |
|---|---|
| Housing Color | Natural |
| Termination Method | Solder |
| Pitch | 2 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Gender | HDR |
| Contact Plating | Tin |
| Product Dimensions | 8 x 6.7 x 9.75 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Housing Material | Polyester |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Product Depth | 6.7 mm |
| Product Height | 9.75 mm |
| Product Length | 8 mm |
| Replacement Part Number | PART-559320210 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 30 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE630124D.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039294069.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0878331620.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 30 POS 1mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for BTFW30R-3RSTE4LF.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board HDR 60 POS 0.635mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0550910674.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 11 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 1-640457-1.pdf |
|
Samtec | Conn Socket Strip SKT 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for BCS-110-L-D-PE.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board PL 400 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 84740-102LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 1mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5013310807.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 18 POS 4.2mm Press Fit ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 43879-6054.pdf |