| Part Number | TSW-120-07-L-S |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 483040 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TSW-120-07-L-S |
| Datasheet download |
| Part Number | TSW-120-07-L-S |
|---|---|
| Housing Material | Polyester |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Mounting | Through Hole |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Body Orientation | Straight |
| Housing Color | Black |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Product Dimensions | 50.8 x 2.54 x 8.38 mm |
| Termination Method | Solder |
| Pitch | 2.54 mm |
| Gender | HDR |
| Product Depth | 2.54 mm |
| Product Height | 8.38 mm |
| Product Length | 50.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-TSW-120-07-L-S |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Board to Board PL 100 POS 0.6mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 5353831-8.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Board to Board RCP 50 POS 0.6mm Solder RA SMD Download PDF datasheet for 2292055-1.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 40 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK6S40647YG.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 14 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 39310140.pdf |
|
3M | Conn Ejector Header HDR 40 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for N3432-6202RB.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 3-647609-4.pdf |
|
Samtec | .050 X .050 MICRO STRIPS Download PDF datasheet for TFM-150-01-L-D-RE1-WT.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector PL 14 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Loose Piece Download PDF datasheet for 1-216093-4.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 559321210.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Ejector Header HDR 24 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5102154-5.pdf |