| Part Number | AXT530124 |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 602870 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board SKT 30 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | AXT530124 |
| Datasheet download |
| Part Number | AXT530124 |
|---|---|
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Maximum Contact Resistance | 90 mOhm |
| Number of Contacts | |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Gender | SKT |
| Number of Rows | 2 |
| Lead Finish | Gold |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Operating Temperature | -55 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Termination Method | Solder |
| Maximum Current Rating | 0.3/Contact A |
| Pitch | 0.4 mm |
| Product Dimensions | 8.5 x 3 x 0.97 mm |
| Type | Board to Board |
| Mounting | Surface Mount |
| Body Orientation | Straight |
| Product Depth | 3 mm |
| Product Height | 0.97 mm |
| Product Length | 8.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-AXT530124 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5104338-4.pdf |
|
Kyocera | Conn Board to Board RCP 30 POS 0.35mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 24 5857 030201829+.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector PL 16 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 746611-6.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 24 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK724147G.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board PL 200 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 84516-002LF.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for TSM-103-02-S-SH-A-TR.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 40 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK6F40347YG.pdf |
|
3M | Conn Ejector Header HDR 26 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 155226-5202-RB.pdf |
|
Molex | Conn Contact M 1 POS Crimp ST Cable Mount Reel Download PDF datasheet for 501478000.pdf |
|
Kyocera | Connector, PCB, Series 9021, Single Row, Flanged, 2.54mm Pitch, 3 Pos, R A, Au plated Download PDF datasheet for 00 9021 031100339.pdf |