| Part Number | 0555600228 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 370830 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board PL 22 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0555600228 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0555600228 |
|---|---|
| Body Orientation | Straight |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Housing Color | Black |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Gold |
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Contact Material | Brass |
| Product Dimensions | 6.95 x 2.83 x 1.15 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Pitch | 0.5 mm |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Gender | PL |
| Product Depth | 2.83 mm |
| Product Height | 1.15 mm |
| Product Length | 6.95 mm |
| Replacement Part Number | PART-0555600228 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0532540370.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 68016-116HLF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Multiple Interlock Connector RCP 17 POS Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 171363-1.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 3 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 641937-1.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 20 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0529910208.pdf |
|
AVX | Conn Board to Board RCP 20 POS 0.5mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 24 5087 020907829+.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 40 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 75869-107LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 1 POS 4mm Solder ST SMD Tray Download PDF datasheet for 1041880110.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board PL 60 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0555600607.pdf |
|
Molex | 2.0WB DUAL RA PLUG ASSY 14CKT SHORT TAIL - |