| Part Number | 0532540570 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 714660 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 5 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0532540570 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0532540570 |
|---|---|
| Product Dimensions | 12 x 7.3 x 4.2 mm |
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Natural |
| Contact Material | Brass |
| Mounting | Through Hole |
| Housing Material | Nylon |
| Pitch | 2 mm |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Lead Finish | Tin |
| Body Orientation | Right Angle |
| Contact Plating | Tin |
| Gender | HDR |
| Product Depth | 7.3 mm |
| Product Height | 4.2 mm |
| Product Length | 12 mm |
| Replacement Part Number | PART-0532540570 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 280374-1.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0010897080.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 12 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 462070012.pdf |
|
Amphenol | Connector, Mini PCIe Card, M.2 Series, 0.5mm Pitch, 67 pin, low profile: 4.20mm high, Key M, Au Plating Download PDF datasheet for MDT-420-M-01002.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 5-104362-7.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 40 POS 0.4mm Solder ST SMD Reel Download PDF datasheet for 5031084010.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 22142084.pdf |
|
Amphenol-FCI | 10124150-102LF-VS2 4X10 RH SM 2S Download PDF datasheet for 10124150-102LF.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 40 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK640247YG.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 5-103735-2.pdf |