| Part Number | 61083-122502LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 769920 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board PL 120 POS 0.8mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 61083-122502LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 61083-122502LF |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Contact Material | Brass |
| Maximum Contact Resistance | |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 120 |
| Pitch | 0.8 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Number of Rows | |
| Type | |
| Maximum Voltage Rating | |
| Maximum Current Rating | |
| Number of Contacts | |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Gender | PL |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Lead Finish | Matte Tin Over Nickel |
| Product Depth | 5 mm |
| Product Height | 5.7 mm |
| Product Length | 53.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-61083-122502LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip RCP 26 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 76342-313LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 20 POS 1.25mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5019312070.pdf |
|
3M | 7620-6002 BL - |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip SKT 6 POS 2mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 55508-306LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 5.08mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 0399800404.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 12 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0026604120.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 5 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0894000520.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 80 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 61082-083402LF.pdf |
|
3M | Conn Unshrouded Header HDR 40 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 151240-8422-RB.pdf |
|
Molex | Conn Ejector Header HDR 16 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0906633161.pdf |