| Part Number | 61083-204402LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 344350 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board PL 200 POS 0.8mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 61083-204402LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 61083-204402LF |
|---|---|
| Contact Material | Brass |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Body Orientation | Straight |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Termination Method | Solder |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Gender | PL |
| Pitch | 0.8 mm |
| Product Dimensions | 85.8 x 6 x 7.7 mm |
| Mounting | Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| Product Depth | 6 mm |
| Product Height | 7.7 mm |
| Product Length | 85.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-61083-204402LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Board to Board RCP 20 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0547220204.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 72 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 68020-472HLF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 5.7mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 172064-0006.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 501645-1220.pdf |
|
Kyocera | KED145047030450829+ SERIES 5047 PLUG ASS Download PDF datasheet for 145047030450829+.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board HDR 9 POS 1mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 91911-31409LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Board to Board RCP 20 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 1747022-9.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 9 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022233094.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 5-104809-7.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 67996-420HLF.pdf |