| Part Number | 61729-0011BLF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 768400 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn USB Type B RCP 4 POS 2.5mm Solder RA Thru-Hole 4 Terminal 1 Port Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Audio and Video |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 61729-0011BLF |
| Datasheet download |
| Part Number | 61729-0011BLF |
|---|---|
| Product Dimensions | 12.2 x 16 x 11 mm |
| Gender | RCP |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pitch | 2.5 mm |
| Body Orientation | Right Angle |
| Lead Finish | Tin |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Method | Solder |
| Rad Hard | No |
| Product Depth | 16 mm |
| Product Height | 11 mm |
| Product Length | 12.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-61729-0011BLF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol | Conn USB RCP 4 POS Solder RA Thru-Hole 4 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for MUSB-A111-30.pdf |
|
Molex | Conn USB RCP 4 POS 2.5mm Solder RA Thru-Hole 4 Terminal 1 Port Tray Download PDF datasheet for 0670688011.pdf |
|
TOP YANG TECHNOLOGY | Conn USB Type A RCP 4 POS Solder RA Thru-Hole 4 Terminal 1Port Download PDF datasheet for 102061-111-006.pdf |
|
Samtec | Conn USB F 4 POS Solder RA Thru-Hole 4 Terminal 1 Port Tray Download PDF datasheet for USB-A-S-F-W-VU.pdf |
|
TE Connectivity | Conn USB Type A RCP 4 POS 2mm 2.5mm Solder RA Thru-Hole 9 Terminal 1 Port Tray Download PDF datasheet for 1932258-2.pdf |
|
TE Connectivity | Conn 3.5mm Audio Jack F 6 POS Solder RA SMD 6 Terminal 1 Port Embossed T R Download PDF datasheet for 2286916-1.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn USB Type A RCP 9 POS 1mm Solder RA Thru-Hole 9 Terminal 1Port Tray Download PDF datasheet for 10132411-00021LF.pdf |
|
Molex | Conn USB PL 4 POS Solder RA SMD 4 Terminal 1 Port Tray Download PDF datasheet for 0480371000.pdf |
|
Switchcraft | Conn XLR Connector M 3 POS ST Cable Mount 3 Terminal 1 Port Bulk Download PDF datasheet for AAA3MAUZ.pdf |
|
TE Connectivity | Conn USB RCP 5 POS Solder ST SMD 1Port T R Download PDF datasheet for 2040343-2.pdf |