65846-010LF Amphenol-FCI
65846-010LF Images
Please contact us for more photos of 65846-010LF
Part Number 65846-010LF
Manufacturer Amphenol-FCI
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Conn Housing RCP 10 POS 2.54mm Crimp ST Cable Mount Bag
Category Connectors
Family Connector Discrete Wire Housing
ROHS Compliant Yes
MSL Level 65846-010LF
Datasheet download 65846-010LF.pdf
Request Quotation for 65846-010LF
65846-010LF Specifications
Part Number 65846-010LF
Type Housing
Body Orientation Straight
Housing Color Black
Wire Size 22 to 36 AWG
Gender RCP
Maximum Voltage Rating 1000 Vac
Product Dimensions 12.7 x 13.84 x 8.13 mm
MSL Level 2
Rad Hard No
Operating Temperature -40 to 125 °C
Mounting Cable Mount
Number of Rows 2
Pitch 2.54 mm
Housing Material Polyphenylene Ether
Product Depth 13.84 mm
Product Height 8.13 mm
Product Length 12.7 mm
Replacement Part Number PART-65846-010LF
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for 65846-010LF
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
TE Connectivity
Conn Housing RCP 5 POS 1.5mm Crimp ST Cable Mount Bag
Download PDF datasheet for 1775441-5.pdf
TE Connectivity
Conn Housing RCP 34 POS 2mm ST Bag
Download PDF datasheet for 1-1827863-7.pdf
Conn Housing RCP 5 POS 2.54mm Crimp ST Loose Piece
Molex
Conn Housing RCP 3 POS 10mm Crimp ST Bag
Molex
Conn Housing RCP 5 POS 1.25mm Crimp ST Cable Mount Bag
Conn Housing RCP 16 POS 2mm ST Cable Mount Bag
Conn Housing M 6 POS 3.68mm ST Individual
Conn Housing RCP 3 POS 2.5mm Crimp ST Bag
Conn Housing F 8 POS 2mm Crimp ST Bag
Conn Housing M 3 POS 3.81mm Crimp ST Cable Mount Bag