| Part Number | 66506-002LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 162290 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 66506-002LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 66506-002LF |
|---|---|
| Gender | HDR |
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Straight |
| Operating Temperature | -65 to 125 °C |
| Maximum Voltage Rating | 1000 Vac |
| Mounting | Through Hole |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Blue |
| Type | Shrouded Header |
| Lead Finish | Gold |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Housing Material | Polyester |
| Maximum Current Rating | 3/Contact A |
| Product Dimensions | 19.8 x 8.13 x 9.27 mm |
| Number of Rows | 2 |
| Product Depth | 8.13 mm |
| Product Height | 9.27 mm |
| Product Length | 19.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-66506-002LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 3mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0436500324.pdf |
|
Molex | 2.0W B SINGLE DIP R A PLUG HEADER ASSY - |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 6 POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXG106144.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 20 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK720247G.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 20 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 430452001.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board PL 100 POS 0.64mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0536491074.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 52601-S16-4LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 5 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 3-647071-5.pdf |
|
Molex | NANOFIT HDR RA DLR 4CKT TIN BLK Download PDF datasheet for 10531-41104.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Power HDR 35 POS 4mm Solder ST Thru-Hole 1 Terminal 1 Port Loose Piece Download PDF datasheet for 776231-1.pdf |