| Part Number | 61082-183400LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 809570 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board RCP 180 POS 0.8mm Solder ST SMD Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 61082-183400LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 61082-183400LF |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Termination Method | Solder |
| Pitch | 0.8 mm |
| Product Dimensions | 77.8 x 6.8 x 11.7 mm |
| Mounting | Surface Mount |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | RCP |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Rad Hard | No |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Depth | 6.8 mm |
| Product Height | 11.7 mm |
| Product Length | 77.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-61082-183400LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Samtec | LSHM-140-L2.5-L-DV-A-S-K-TR Download PDF datasheet for LSHM-140-L2.5-L-DV-A-S-K-TR.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 5-103673-2.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 30 POS 0.635mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0529010374.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 18 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0741640118.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 8 POS 2mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 877590814.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 87409-110TRLF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 12 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 15978122.pdf |
|
Molex | Mini50\u2122 Unsealed Right Angle Header, Single Row, 4 Circuit, Polarization Option C, Dark Gray, Tray Download PDF datasheet for 0347930042.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip RCP 36 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 66527-018LF.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 9 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 9484099.pdf |