| Part Number | 68016-406HLF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 476810 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bag |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 68016-406HLF |
| Datasheet download |
| Part Number | 68016-406HLF |
|---|---|
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Maximum Voltage Rating | 1500 Vac |
| Rad Hard | No |
| Body Orientation | Right Angle |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Max Processing Temp | 260 |
| Number of Rows | 1 |
| Type | Unshrouded Header |
| Housing Color | Black |
| Pitch | 2.54 mm |
| Gender | HDR |
| Termination Method | Solder |
| Product Dimensions | 15.24 x 9.9 x 2.41 mm |
| Housing Material | Polychlorinated Terphenyl|Liquid Crystal Polymer |
| Mounting | Through Hole |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -65 to 125 °C |
| Product Depth | 9.9 mm |
| Product Height | 2.41 mm |
| Product Length | 15.24 mm |
| Replacement Part Number | PART-68016-406HLF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 34 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 501876-3440.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 30 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK830145WG.pdf |
|
Molex | RAST 5 VERTICAL HDR 2 CCT SN Download PDF datasheet for 91999-0090.pdf |
|
Panasonic | CONNECTOR NARROW PITCH 0.4MM F4S SERIES - |
|
Molex | - Download PDF datasheet for 0151660223.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 5 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0894010510.pdf |
|
Samtec | HIGH-TEMP VARIABLE POST HEIGHT TERMINAL - |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 10 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 1-640457-0.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 24 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039306247.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022053081.pdf |